Niezależność finansowa w wieku 20 lat

Niezależność finansowa bywa bardzo różnie rozumiana. Ekonomia określa ją jako możliwość utrzymania dotychczasowego poziomu życia także w sytuacji utraty głównego źródła dochodu. Czyli z ekonomicznego punktu widzenia niezależna finansowo jest osoba, która posiada jakąś formę dochodu pasywnego, który „zarabia w tle” i zapewnia stały dochód bez dodatkowego wkładu pracy. Czy można być więc niezależnym finansowo w wieku 20 lat?

Istnieją osoby, które faktycznie w wieku 20 lat mają już świetny pomysł na budowanie pasywnego dochodu. Przykładem takiej osoby jest chociażby Mark Zuckerberg, który założył w wieku 20 lat jako student założył Facebooka. Zaledwie cztery lata po założeniu Facebooka Zuckerberg znalazł się na 785 miejscu najbogatszych ludzi świata według Forbesa. Swoją karierę dość wcześnie rozpoczął też Steve Jobs. Firmę Apple założył w wieku 21 lat (a „poważną” pracę zaczął w wieku 19 lat).

Nie każdy jest jak Zuckerberg lub Jobs?

Niezależność finansowa

A dlaczego nie? Czy dlatego, że faktycznie nie wpadamy na co dzień na pomysł wart miliony, czy też dlatego, że boimy się spróbować realizować własne pomysły? Czy myślisz, że Mark Zuckerberg lub Steve Jobs pomyśleli na początku o tym, jak olbrzymi sukces (ogólnoświatowy sukces!) odniosą stworzone przez nich produkty? Jestem pewien, że nie. A mimo to realizowali swoje pomysły, a potem je rozwijali. W pewnym momencie na pewno zauważyli potencjał swoich produktów, ale wątpię, żeby był on widoczny już w pierwszej godzinie tworzenia.


Moja interpretacja niezależności finansowej

Jeśli jednak nie masz – tak, jak ja – pomysłu pokroju Facebooka lub Apple’a, to i tak możesz stać się niezależny finansowo. Niekoniecznie ta niezależność musi odpowiadać definicji ekonomicznej. Bo tak naprawdę w wieku 20 lat mało osób posiada już dochody pasywne. Ale możesz zacząć pracować, żeby stać się… niezależnym od rodziców.


Posiadanie własnych pieniędzy (samodzielnie zarobionych) posiada mnóstwo zalet. Możesz dzięki własnemu kapitałowi między innymi:


  • podróżować;
  • kupić pierwszy samochód (nie musi to być od razu BMW, możesz zacząć od starszego Peugeota, ale – będzie on Twój!
  • zaprosić dziewczynę na kolację lub pójść z kumplami na piwo bez proszenia rodziców o pieniądze;
  • zacząć oszczędzać na emeryturę;
  • zebrać pieniądze na rozpoczęcie własnego biznesu;

Możesz też zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy z zamiarem przeznaczenia jej na określone inwestycje, dzięki którym w przyszłości (za 5 – 10 lat) będziesz miał zapewniony dochód pasywny.


Jak stać się niezależnym finansowo?

Bez względu na to, jak definiujesz niezależność finansową, wymaga ona posiadania własnych pieniędzy. Musisz więc zacząć zarabiać. Poświęć chwilę czasu, zastanów się, w czym jesteś dobry i znajdź swój sposób zarobkowania. To nie muszą być od razu kokosy. Możesz zacząć np. od roznoszenia ulotek. Ale jeśli tylko poczujesz smak niezależności, to w ciągu kilku miesięcy może zaczniesz robić coś innego (może nauczysz się projektowania stron internetowych i zajmiesz się tym zawodowo?).


Ale sama praca to nie wszystko. Aby być niezależnym finansowo, należy też rozważnie… zarządzać pieniędzmi. Zrób listę swoich dochodów i wydatków, a zobaczysz wtedy, czy jesteś w stanie generować oszczędności. Są one bardzo ważne, bo jeśli wydasz wszystkie zarobione pieniądze na rzeczy mało ważne, to ciężko Ci będzie stworzyć pasywny dochód w perspektywie kilku najbliższych lat.

Zachęcam do lektury: